Sänd till en vän

Vibæk Strand, stuga 52-4012

Område

Vibæk Strand ligger i Ebeltoft Vig i Djursland, bara ett par km norr om staden Ebeltoft.

Den fridfulla och natursköna semesterorten i Vibæk Strand erbjuder en bra badstrand, rogivande natur, inköpsmöjligheter och korta avstånd till Djurslands många sevärdheter. Det korta avståndet till den 700 år gamla handelsstaden Ebeltoft ger Er många butiker och restauranger att välja mellan samt ett antal intressanta sevärdheter och aktivitetsmöjligheter i helt nära inpå.

Läs mer om Vibæk Strand

Djursland och Mols - unik natur och Jyllands huvedstad

Djursland och Mols är omgivet av hav på 3 sidor. De varierande kuststräckorna och de kuperade landskapen formades under den senaste istiden. Här hittar Ni barnvänliga, vita stränder på alla sidor av halvön. Längre inne på halvön hittar Ni frodig natur, enastående vyer, hedområden, skogar, ängar, sjöar och åar.
Norddjursland är känt för sina najande kalkklinter, som är flera miljoner år gamla. Mols Bjerge i söder är ett storslaget, fridlyst naturlandskap med omväxlande natur, ett otal vandringsstigar och ett rikt djurliv. Området är ideellt för besök till fot, på cykel eller på häst.
Djursland kännetecknas dessutom av sina många välbevarade slott, herrgårdar och gods, som pryder landskapet.


Läs mer om Djursland och Mols
 

Attraktioner

Under fliken Visa på kartan kan ni se alla sevärdheter i området, välja vilken typ av attraktion ni vill besöka och leta efter sevärdheter på ett avstånd från semesterstugan, som ni själv valt.

App

Ta med upplevelserna på vägen. Med Sol og Strands app med attraktioner, har ni alltid en överblick över 1500 av Danmarks attraktioner nära till hands. Välj ut attraktioner som intresserar er samt det önskade avståndet. Attraktionerna visas på en lista eller på en karta.

Ge oss feedback

Fann ni vad ni sökte efter, eller saknar ni någon information? Er feedback är viktig för oss - vi använder den för att kunna göra allt för att er semester skall bli så bra som möjligt.
Vill ni ha ett svar på er feedback?
Ja, per e-mail
Nej