Jens Søndergaards Museum

Målaren Jens Søndergaard (1895-1957) var så betagen av landskapet med den branta klinten och den vida utsikten över havet, att han 1930 köpte ett litet trähus i Bovbjerg precis vid skränten. I detta sommarhus med ateljéer, tillbringade han månader varje år, för att måla tavlor och motiven var människor vid havet. Det sistnämnda föredrog han att måla i uppror, grönt med vitt skum eller svart med en olycksbådande skev horisont. 1952 beslutade han, att Bovbjerg skulle ha ett museum, varför han testamenterade sitt hus och en stor samling målningar till socknen. I dag är museet en del av Lemvig Museum och är verkligen värt ett besök!
 
Jens Søndergaards Museum
Jens Søndergaards Museum
Transvej 4
Ferring
7620 Lemvig
Tlf: 97895254
www.jenssoendergaard.dk

Copyright © 2003-2012 Sol og Strand Feriehusudlejning A/S

Sänd till en vän
Period Klik for at bruge kalenderen Antal gäster Avancerad sökning

  Nollställ  
Nyhetsbrev
Anmäl er till
vårt e-mail nyhetsbrev och få del i våra online-godbitar före alla andra.

Bornholm Djursland och Mols Fyn och öar Västjylland Limfjorden Lolland, Falster och Mön Nordvästjylland Nordöstjylland Själland Sydöstjylland

Ge oss feedback

Fann ni vad ni sökte efter, eller saknar ni någon information? Er feedback är viktig för oss - vi använder den för att kunna göra allt för att er semester skall bli så bra som möjligt.
Vill ni ha ett svar på er feedback?
Ja, per e-mail
Nej