Digteren Emil Aarestrups Hus

Emil Aarestrup (1800 till 1856) bodde som diktare och läkare från 1827 till 1838 i Nysted och under denna period producerade han de mest betydande verken i sitt författarskap. Diktarens hem har restaurerats och visas i dag, som om det kunde ha sett ut på Aarestrups tid för ca 170 år sedan. Huset kan besökas enl. överenskommelse och här kan Ni få information om Aarestrups liv och leverne under den danska guldåldern.
 
Digteren Emil Aarestrups Hus
Adelgade 80
4880 Nysted
Tlf: 54872205


Copyright © 2003-2012 Sol og Strand Feriehusudlejning A/S

Sänd till en vän
Period Klik for at bruge kalenderen Antal gäster Avancerad sökning

  Nollställ  
Nyhetsbrev
Anmäl er till
vårt e-mail nyhetsbrev och få del i våra online-godbitar före alla andra.

Bornholm Djursland och Mols Fyn och öar Västjylland Limfjorden Lolland, Falster och Mön Nordvästjylland Nordöstjylland Själland Sydöstjylland

Ge oss feedback

Fann ni vad ni sökte efter, eller saknar ni någon information? Er feedback är viktig för oss - vi använder den för att kunna göra allt för att er semester skall bli så bra som möjligt.
Vill ni ha ett svar på er feedback?
Ja, per e-mail
Nej