Marselisborg Slot & Park

Marselisborg Slott byggdes av arkitekten Hack Kampmann under åren 1899-1902. Slottet är tyvärr inte tillgängligt för allmänheten, men i slottsparken kan Ni gå omkring, när den kungliga familjen inte befinner sig på slottet. När drottningen finns på slottet, kan Ni kl.12.00 se på vaktavlösningen med det Kungliga Livgardet. Den 13 ha stora parken anlades i engelsk stil av arkitekt L. Chr. Diederichsen och den består av stora gräsytor, som är omgivna av träd, små sjöar och kullar och vegetation. I parken finns det också många konstverk, en rosenpark och en örtagård.
 
Marselisborg Slot & Park
Marselisborg Slot & Park
Kongevejen 100
8000 Århus C
Tlf:


Copyright © 2003-2012 Sol og Strand Feriehusudlejning A/S

Sänd till en vän
Period Klik for at bruge kalenderen Antal gäster Avancerad sökning

  Nollställ  
Nyhetsbrev
Anmäl er till
vårt e-mail nyhetsbrev och få del i våra online-godbitar före alla andra.

Bornholm Djursland och Mols Fyn och öar Västjylland Limfjorden Lolland, Falster och Mön Nordvästjylland Nordöstjylland Själland Sydöstjylland

Ge oss feedback

Fann ni vad ni sökte efter, eller saknar ni någon information? Er feedback är viktig för oss - vi använder den för att kunna göra allt för att er semester skall bli så bra som möjligt.
Vill ni ha ett svar på er feedback?
Ja, per e-mail
Nej